FANDOM


Ziemia Lubuska - obszar w dorzeczu Odry, Warty, Noteci i Obry, od wieków stanowiący ziemie graniczne z Niencami, wielokrotnie przechodził też z rąk polskich w ręce niemieckie i na odwrót. Od XIII wieku we władaniu margrabiów brandenburskich i nazywany Nową Marchią.

(Encyklopeda Powszechna Gutenberga): kraina polska po obu brzegach średniej Odry, między dolną Wartą a zach. granicą Wielkopolski i rz. Szprewą, ze stolicą w Lubuszu (niem. Lebus). O tę graniczną ziemię toczyła Polska zacięte walki z Niemcami, jednak w okresie rozbicia dzielnicowego książęta wielkopolscy stracili ją ok. 1250 r. na rzecz Brandenburgji. Bolesław Krzywousty założył w 1133 w Lubuszu biskupstwo, przeniesione w 1385 do Fürstenwalde. Biskupi lubuscy sprawowali za czasów polskich (w XII. i XIII. w.) jurysdykcję na ziemiach ruskich. Sekularyzacji uległo w 1598 r.

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki