FANDOM


Zajazd - w dawnej Polsce był zwyczaj prawem uświęcony, że kiedy komu dobra przysądzono, nie kazano, aby przekonana strona o niesłuszność posiadania je oddała, lecz pozwalano temu, do kogo należały, aby sobie je odebrał, nie dodając mu żadnej do tego pomocy, i to zwało się pospolicie zajazdem.

Żaden posiadacz, pomimo wyroku sądowego, uznającego go za nieprawnego właściciela, łatwo nie ustępował; dlatego mający wyrok w reku starał się zwykle o zebranie odpowiedniej siły zbrojnej, ażeby przemocą odebrać swą własność. Taki zajazd, na mocy wyroku spełniony, nazywał się zajazdem prawnym.

Lecz zdarzały się także i zajazdy nieprawne, wywołane przez zemstę, nienawiść lub chciwość. Przy zajazdach szczególny istniał zwyczaj. Ten, kto zajazd wykonywał, starał się usilnie, ażeby dawnego posiadacza schwytać. Jeżeli go dostał, wtedy zmuszał go, iżby w przyniesionej przez się wodzie ręce umył. Jeżeli najezdnik zdołał to wymóc, spisywano protokół, w którym wyrażano wobec świadków, „że się ze swego dziedzictwa umył", czyli że przez ten obrząd wyrzekł się swej własności.ENCYKLOPEDIA STAROPOLSKA GLOGERA 1903
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki