FANDOM


Franciszek Zabarella - słynny teolog włoski, ur. 1339 w Padwie, zm. 1417 w Konstancji. Po ukończomu studiów uniwersyteckich w Bolonii, był profesorem prawa kanonicznego tamże, potem we Florencji i Padwie; 1410 mianowany arcybiskupem florenckim, w rok potem został kardynałem. 1413 r. wysłany był przez papieża Juna XXIII, z kardynałem Chalaot'eui i uczonym Grekiem Emanuelem Chrysolorusem, do cesarza Zygmunta, celem przedsięwzięcia środków do zniesienia schizmy, oraz herezji husytów. Wskutek tego zwołany był sobór do miasta Konstancji, na którym Z., jako jeden z przedniejszych członków, okazał się znakomitym mówcą. Z dzieł jego ważniejsze: „Commentahus in libros Decretalium et Clementines" (Wenecja, 1602).
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!
(Encyklopedia Samuela Orgelbranda => SO)

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki