FANDOM


Legenda o powstaniu Krakowa Edytuj

W Chrobacji w wieku VII, jak pi­szą kronikarze, przybył Grakchus albo właściwiej Krakus zwołał lud na wiece, wszystkich usta sobą zajął,uległość sobie zjednał i względy pozyskał. Mó­wił on, że śmiesznie wygląda okaleczałe bydle i czło­wiek bez głowy, że czem ciało bez ducha, czym lampa bez światła, czym świat bez słońca, tym państwo bez króla. I inne podawał obrachowane myśli, a w końcu przyrzekał, że nie królem, ale towarzyszem będzie w królestwie, gdy go obiorą, bo ma wiarę, że nie dla siebie, ale dla całego świata się zrodził. Krakus od wszystkich został królem obwołany; zaraz pra­wa pourządzał i ustawy poogłaszał.

W tak utworzonym państwie, w pewnej skale siady­wał smok, któremu co tydzień dawano pewną liczbę bydła, a o ile go nie dostał, tyle rolników niszczył i mordował. Wtedy Krakus na radzie do swoich synów miał mowę, w której między innemi wyrzekł zasadę: iż obrona swych współobywateli wyż­sza jest nad tryumfy wszystkich wieków, i że nikt nie powinien pomyśleć o własnym życiu, kiedy jest zagrożony ogół, mają tedy smoka zgładzić.

Syno­wie odpowiedzieli że do niego rozkazywać, a do nich wypełniać należy. Wzięli się więc do dzieła. Skóry bydlęce wytkane siarką i zatlone postawili na prze­ciw jamy smoczej, a smok je połknął i ziejąc pło­mieniem skończył życie. Na tym pagórku smoczym w krótce założono miasto dla wiecznej pamiątki Kra­kusa: że zaś do smoka zabitego zlatywały się kru­ki i krakały, miasto przeto nazwano Krakowem.

To jest podanie o założeniu Krakowa wyjęte z naj­dawniejszego kronikarza Mateusza herbu Cholewa, biskupa krakowskiego zmarłego w roku 1166. Pó­źniejsi dziejopisowie utrzymywali, że Krakus zało­żone przez siebie miasto nie od krakania ale od swego imienia Krakowem nazwał Kromer. Inni wywo­dzili i Krakusa i Kraków od rzymskich Grakchów. Józef Mączyński "Pamiątka z Krakowa" (1845) t.I
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki