FANDOM


Woj pom
Herb tego województwa Gryff czerwony, jako chce Paprocki, albo czarny jako chce Bielski fol. 7. w polu białym, nogi przednie wspięte, jak do biegu, skrzydła wyciągnione jak do lotu, język wywieszony, koronę na głowie jego położył Paprockie luboć jej Bielski nie przydał. Herbu tego dostało od Swantopełka książęcia niegdy swego, który był z familji Gryfów, i długo swem potomstwem, w tem księztwie pano­wał. O czem indziej. Województwo to początek wzięło swój od Króla Kazimierza Jagiellonowicza w roku 1454, postanowionę: na usilne żądanie stanów Pruskich, (luboć Bielski dawniej przedtem Piotra Szwancę generała Pomorskiego wspomina, który miał być synem wojewody Gdańskiego) atoli dopiero w roku 1569. przy Unji Litwy z Koroną, miejsce mu po wojewodach Bracławskich w senacie zapisano. Pomorskiej ziemi częfć Bytów i Lemburg od Kazimierza Króla dana w len-nofć ksiąięcia Pomorskiemu. Januszew. w Statucie fol. 972.

W Starogardzie sejmikuje: Idem JoL 935. kędy deputatów dwóch na trybunał obiera, posłów na sejm nie ma liczby za­ierzonej. A że się dzieli na sześć powiatów, dla tego każdy z nich sejmiki przedsejmowe dwiema albo trzema dniami nier-wej przed Starogardzkim odprawują, to jest Świecki w Świe­ciu, Tucholski w Tucholi, Człuehowski w Człuchowie, Mira-ehowski w Trzepczu, Pucki w Pucku; tam naradziwszy się z gotowymi już punktami, albo posłów wysyłają albo tei WU ritim do Starogardu zjeidiają się; kędy z Tczowskim powia* tern, który tei dwa drugie w sobie zamyka, to jest Gdański i Nowaki, publicznych dotarssy materyi, posłów na generał Pru­ski obierają.

Łabo U prowioeya uinotrzymała stałych wojewodów, ai po ostate­cznym powrocie do Polski, miała jednak wojewodów własnych, wtedy ady ja. Przemysław Król objął i Łokietkowi w następstwie przekazał. tedy w roka 1293. widać Pawła wojewodą Świeckim; Ssweaea w 1293.1306. jest wojewodą Gdańskim. Swietosław w roku 1339. pi­sał się peJetmm* ęuemłem Pomorem**. — Patrz NerusMnncm But. Ner. Pot. (Herbarz Polski Kaspra Niesieckiego, 1839-1846)
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki