FANDOM


Osoby grające trzymają się wpół i są gąskami. Na czele będąca, która zwykle jest najstarsza i najsilniejsza, jest matką; jej obowiązkiem bronić swej gromadki, wilk ją napastuje, którego sprawą jest wyłapać wszystkie gąski, chwytając zawsze ostatnią. Ta gra tak się zaczyna: wilk siada na środku i udaje jakby kopał dołek i ogień palił. Gęś ze sznurem gąsiąt swoich, obchodzi go wokoło kilka razy, i ta między nimi nawiązuje się rozmowa:

Gęś: Na co ten dołeczek?
Wilk: na ogienieczek.
Gęś: A ten ogienieczek?
Wilk: Na wody grzanie.
Gęś: A ta woda?
Wilk: Na talerzyków umywanie.
Gęś: A te talerzyki?
Wilk: Na gąsek krajanie.
Gęś: A gdzie je masz?
Wilk: U ciebie za pasem.
To mówiąc rzuca się na gąskę ostatnią.
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki