FANDOM


Thomas Lawrence - oficer angielski i podróżnik, ur. w r. 1888. Brał udział w angielskich pracach archeologicznych w Mezopotamii i na północnym Synaju. Podczas wojny światowej wysłany w r. 1916 do Dżiddy w Hedżasie, skłonił szeryfa Husseina do energiczniejszej współpracy ze sprzymierzonymi; następnie na pustyni organizował partyzanckie oddziały arabskie. W r. 1917, znajdując się na tyłach armii tureckiej, niszczy kilkakrotnie nadzwyczaj ważną dla Turków kolej do Medyny. W r. 1918 zdobywa na czele partyzanckich oddziałów arabskich Damaszek na kilka godzin przed nadejściem regularnych wojsk gen. Allenby. W r. 1919 bierze żywy udział w pracach konferencji pokojowej w Wersalu. W r. 1921 przyczynia się wybitnie do oddania tronu Iraku Fajsalowi. W r. 1925 wysłany był przez rząd brytyjski w tajnej misji do Indii, na granicę afgańską, w r. 1932, według zgodnych relacyj prasy arabskiej, znów miał bawić w północnej Arabii w tajnej misji. Napisał i wydał w r. 1926 „Seven Pillais of Wisdom", zawierające sensacyjne rewelacje z okresu jego pobytu w pustyni. Skrócone wydanie wyszło z druku p. t. „Revolt in the Desert" (1927, przekł. polski 1930).

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki