FANDOM


Thomas Hobbes - filozof angielski (1588—1679), podróżował po Francji i Włoszech, po powrocie wydał tłumaczenie Tucydydesa (1628). W ponownej podróży poznał się z Descartesem. Napisał: „De cive” (1642) i „Leviathan” (1651), który zawiera naukę o państwie i krytyczne rozprawy przeciw kościołowi. „De corpore” (1655), „De homine” (1658), „Behemoth, or the Long Parliament” (wyd. 1889), „Opera philosophica” (1668, 4 t.).

Podstawą rozważań Hobbesa jest filozofia przyrody. Jest ona dla niego nauką o ciałach i ruchu. Wszechświat, państwo i człowieka należy uważać za bardzo złożoną maszynę. Spostrzeganie jest ruchem wewnętrznym części ciała, wywołanym ruchem przedmiotów zewnętrznych. Od nich pochodzą uczucia, chęci, miłości, bólu i obawy, oraz uczucia osobliwe, a zwłaszcza ogarniające wszystkich dążenie do władzy i czci. Pierwotnym stanem jest wojna powszechna. Instynkt samozachowawczy prowadzi do powstania państwa drogą wzajemnej dobrowolnej umowy. (Encyklopedia Powszechna Ultima Thule)

Thomas Hobbes: “Lewiatan czyli materia, forma i władza państwa kościelnego i świeckiego”:

[…] rozumowanie jest krokiem, powiększanie wiedzy jest drogą, a korzyść rodzaju ludzkiego jest celem. Przeciwnie zaś, przenośnie i słowa bezsensowne i wieloznaczne są podobne do ignes fatui, błędnych ogników; i rozumowanie, które się na nich opiera, jest wędrówką między niezliczonymi niedorzecznościami, ich zaś punktem celowym jest spór i bunt, albo wzgarda.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki