FANDOM


Poezja dydaktyczna - rodzaj poetycki, w którym refleksja i pouczenie tłumią uczucia i fantazję. Znajdujemy ją głównie tam, gdzie nauka nie stała się jeszcze samodzielną (jak zwłaszcza u Hindusów, którzy po okresie Sutry ujmowali w formę metryczną prawo, filozofję, gramatykę i t. p.; filozoficzne poematy Ksenofanesa, Par-menidesa, Empedoklesa i i., Hezjoda „Teogonia" oraz „Dzieła i dni"). Trwanie lub pojawienie się na nowo tego poetyckiego rodzaju obok samodzielnie występującej nauki zapowiada upadek lub wyczerpanie poezji, jak w Rzymie „De rerum natura" Lukrecjusza, „Georgiki" Wergilego, „Ars poetica" Horacjusza.

Współczesna poezja dydaktycznaEdytuj

W nowszych czasach uprawiali poezję dydaktyczna zwłaszcza Francuzi: Racine, Boileau, Lacombe, Delille; w Anglii: Davies, Dryden, Pope, Young; we Włoszech: Alamanni, Arici, Rucellai, Mascheroni, Spolverini, Torąuato Tasso; w Niemczech przede wszystkiem Lessing, Wieland, Schiller i Schelling.

Poezja dydaktyczna w Polsce Edytuj

W Polsce p. d. (łącząca się często z poezją satyryczną lub opisową) miała przedstawicieli wybitnych oddawna. W XVI w. reprezentują ją Mikołaj Rej, Jan Kochanowski („Satyr", „Zgoda" i i.), B. Paprocki, M. Stryj kowski, S. F. Klonowicz i i. W stuleciu następnym W. Potocki pierwsze miejsce zajmuje na tym polu. W czasach Stanisława Augusta powstaje m.in. olbrzymie (ponad 17.000 wierszy) „poema dydaklyczne" Staszica p. t. „Ród ludzki" (wyd. 1819—20).EG

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki