Encyklopedia Tradycji
Advertisement

Laweta (z franc. 1'affAt), rusztowanie, na którym spoczywa działo przy strzelaniu, a najczęściej przy przewożeniu. Lawety różnią się znacznie posta­cią, stosownie do tego, czy służą dla dział polo­wych, górskich, nadbrzeżnych, okrętowych lub fortecznyeh, ale w każdym razie winny być tak zbudowane, by działo łatwo dawało się zwracać w różne kierunki i pochylać pod różnymi kątami względem poziomu.

Pierwotnie działa umieszczane były na wozach ciężkich; dopiero w XVIII wieku Vallieres i Gribeauval wprowadzili do artylerii lawety typu, który się dotąd urzymał. Główne części lawety to: ściany, machina do celowania, oś i koła, przyrząd do łączenia i oddzielania L. od przodka, oraz hamulec. L. dział polowych (fig. 1)

Ldzialpolowych

składają się z dwóch ścian z blachy stalowej, po­łączonych wiązadłami coraz krótszemi, tak, że ściany coraz bardziej ku sobie się zbliżają. W części przedniej posiadają osady półkołowe, na których opiera się armata. Szruba poruszana rę­kojeścią dozwala armatę nastawiać w żądanym kierunku. Za pośrednictwem osi L. opiera się na dwóch kołach, które nadają jej ruchliwość dosta­teczna. L. dział górskich maja budowę podobna, ale wymiary mniejsze, i dają się rozbierać na kil­ka części, które się przewożą oddzielnie na grzbie­tach mułów. L. dział oblężniczych (fig. 2) różnią się od polowych głównie formą wyniesiona swych ścian, co dozwala strzelać powyżej ogrodzeń, chro­niących działa i ich obsługę. L. forteczne i

Ldzialobleznicych

nad­brzeżne składały się dawniej z dwóch części odrębnych, z L. właściwej i platformy, na której L. ta mogła się posuwać i cofać; obecnie mają budowę zbliżoną do L. obleżniczych. L. dawniejszych moździerzy gładkich, przeznaczonych do strzałów pod kątami wielkiemi, składały się z grubych ścian żelaz­nych, spoczywają­cych szeroka podsta­wa na gruncie, lub :aczej na platformie; obecne moździerze gwintowane maja Ł. podobne do polowych, ale wytrzymalsze. W skutek oddziały­wania czyli reakcji działo przy strzale zawsze się cofa, dlatego L. zaopatrzone być musza w od­powiednie hamulce. Wielkie działa posiadają, ha­mulce hydrauliczne, jak L. Grusoua (fig. 3), w której armata poruszana jest pompa hydrauliczna d, która się nastawia za po

Lhydrauliczna

mocą drążka ;'. Armata przesuwa się z laweta górna B po lawecie dolnej l, przyczem hamulce hydrauliczne po obu stronachograniczają cofanie się. L. dolna obraca się doko­ła wału m, a podnosi się i obniża działaniem pom­py d. Armstrong zbudował L. hydropneumatycz­na, (fig. 4), która przy cofaniu wtłacza ciecz z ha­mulca hydraulicznego do kamery, wypełnionej po­wietrzem pod ciśnieniem 60 atmosfer; powietrze to wyciska następnie ciecz i posuwa naprzód armatę.

Lhydropneumatyczna

Podobne. L. znajdują się na wielu pancernikach. Dobre hamulce umożebniaja szybkie następstwo strzałów jednych po drugich, sprowadzanie bo­wiem działa na właściwe miejsce trwa dłużej, ani­żeli jego ładowanie; dla dział wielkich, nierucho­mo ustawianych, zadanie to lepiej jest rozwiązane, aniżeli dla lekkich dział polowych, utrudnia się to bowiem rozmaitością gruntu, na którym działa te są, ustawiane. Dopiero w ostatnich latach L. te zosta­ły tak udoskonalone, głównie przez wprowadzenie hamulców hydraulicznych, że i działa polowe dają, się użyć jako szybkostrzelne. W ogólności rozwój mechaniki praktycznej Wpłynął bardzo na udosko­nalenie Ł., ale zarazem wytworzył nadmierna roz­maitość ich konstrukcji.

(Encyklopedia Samuela Orgelbranda => SO)

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!
Advertisement