FANDOM


Narymunt - drugi syn Gedymina (1277-1348). Za życia ojca przyjął chrzest we wschodnim obrządku. Wielki Nowogród dał mu w zarząd, jako zawisłemu księciu, Ładogę, Orieszek, Kozielsk i Koporie, licząc na pomoc Gedymina przeciwko moskiewskiemu Iwanowi Kalicie.

Gdy litewska pomoc okazała się nierealną, Narymunt stracił swe księstwo. Po śmierci Gedymina otrzymał księstwa Pińskie i Turowskie. W walce braci popierał Jawnutę przeciwko Olgierdowi i bezskutecznie zabiegał o pomoc w Ordzie. Pogodziwszy się z braćmi, walczył z nimi przeciwko Krzyżakom i w 1348 poległ w przegranej bitwie nad rzeką Strawą. (Encyklopedia Powszechna Ultima Thule)

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki