FANDOM


Ewolucja akwenuEdytuj

Morze Śródziemne ma niezwykłą historię. Nie jest to bowiem historia jednego morza, ale kilku (zarazem też kilku pustyń). Pięć milionów lat temu było wyschnięte, ponieważ w wyniku ostatniej wielkiej ucieczki wody do atmosfery pozostała na jego dnie jedynie warstwa soli o miąższości półtora kilometra.

Niektóre z powodzi zalewających basen pochodziły ze wschodu i niosły z sobą ciepłowodne zwierzęta i rośliny, dobrze przystosowane do letniej wody tego, co ze swej natury, było oceanem subtropikalnym.

Dzisiejsze wody Morza Śródziemnego przybyły z Oceanu Atlantyckiego, poprzez wielki Wodospad Gibraltarski.

Ostatnie napełnienie Morza Śródziemnego odbyło się z zachodu, tak więc jest ono teraz ciepłym morzem wypełnionym potomkami roślin i zwierząt z zimnego Atlantyku.

Pod koniec ostatniego glacjału, zaledwie osiemnaście tysięcy lat temu, na południu Francji żyły pingwiny, a nawet i dziś w Morzu Śródziemnym żyje ponad trzy tysiące płetwali błękitnych (pospołu ze szczątkami licznej kiedyś populacji fok).

Kanał Sueski, łączący Morze Śródziemne z Czerwonym, otwarto w 1869 roku. Był on następcą kilku wcześniejszych mniejszych połączeń z Morzem Czerwonym, z których pierwsze zbudowano trzy tysiące lat temu za faraona Ramzesa II, władcy Egiptu (budowniczego świątyń w Abu Simbel, zatopionych zresztą przez współczesnych inżynierów). Obecny kanał na niektórych odcinkach swej stupięćdziesięciokilometrowej długości ma szerokość ośmiuset metrów.
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki