FANDOM


morela - nazwa owocu gatunku śliwa morela (Prunus armeniaca); jest to drzewo, pochodzące z Azji i hodowane w ogrodach dla jadalnych owoców krótko owłosionych, atłasowych. Śliwa morela dochodzi do 3—4 m wys,, liście ma sercowate, zaokrąglone, kwiaty białe, ułożone w małe wiązeczki; w naszych ogrodach, rozmnaża się przez szczepienie lub oczkowanie na śliwie zwyczajnej, skutkiem czego łatwiej się aklimatyzuje niż inne obce drzewa. Na zimę potrzebuje jednak zaopatrzenia. W marcu lub kwietniu kwitnie przed rozwinięciem się li ści. Najlepiej hoduje się niskopiennie; koronę rozpina się na kratach przy murze, zwróconym w stronę poludniowo-wschodnią. Odmiany są bardzo liczne. Dzielą się one na dwie grupy, o słodkich i gorzkich jądrach pestek. Z pestek wyciska się olej, z gorzkich pędzi się wódkę, t. zw. „eau des noyaux". Drewno żółte, nadaje się do robót tokarskich. (Encyklopedia Powszechna Ultima Thule)

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki