FANDOM


Mercja - ze staroangielskiego Mierce - ludzie z Pogranicza - rozwinęła się z osad w górnej i środkowej dolinie Trentu. U szczytu swych wpływów była w drugiej połowie VIII wieku, w czasie ponowania Offa. Później wiodącą rolę w heptarchii przejął Wessex. W IX wieku Mercję podbili Dunowie. Kraj został podzielony - zachodnia część pozostała w rękach anglosaskich, natomiast we wschodniej osiedlili się Dunowie. Zachód zaakceptował zwierzchnictwo Alfreda Wielkiego, króla Wessexu. Mercja już nigdy wiecej nie była niezależnym państwem.

Historia Mercji Edytuj

Wczesna historia Mercjan nie jest dobrze znana. Roger z Wendover pisał ogólnikowo: "W roku 585 powstało królestwo Mercjan, którego pierwszym królem był Credda (Creoda)". Natomiast Felix (VIII), autor "Żywotu św. Guthlaca" za założyciela dynastii uważał Icela (pradziada Creoda i prawnuka jakiegoś króla Anglów z kontynentu. Tak czy inaczej, o władcach mercjańskich nie wiadomo prawie nic aż do niejakiego Cearla, wspomnianego przez świątobliwego Bedę jako teść przyszłego władcy Nortumbrii, Edwina.

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki