FANDOM


Malakka - kolonia brytyjska na półwyspie Malajskim, wchodzi w skład Straits Settlements, leży w najważniejszem miejscu cieśniny Malakka. Obszar 1860 km2, 194400 mieszk. (1928), w tym 553 Europejczyków. Stolicą kolonii jest m. M a l a k k a, położona 80 km na poludniowy-wschód od Seremban, stolicy sułtanatu Negri Sembislan. Port dostępny jedynie dla mniejszych parowców. Wywóz kauczuku, cyny, złotakorzeni. 30671 mieszk. (1921).

HistoriaEdytuj

Malakka przeżyła okres największego rozkwitu w XVI w., kiedy była najważniejszym ośrodkiem handlu korzeniami i najważniejszą stacją portugalską. Następnie podupadła z powodu niedogodnego, niedostępnego dla większych okrętów portu i wobec rozkwitu znacznie korzystniej położonych Singapuru i Pewangu. Swój nowoczesny rozkwit zawdzięcza kauczukowi, którego wielkie plantacje znajdują się w jej zapleczu.UT

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki