FANDOM


Maksymilian II - cesarz niemiecki (1.VIII. 1527—12.X.1576), panował (1564—1576, syn i następca Ferdynanda I. Wychowywał się w Hiszpanji pod opieką Karola V razem z Filipem II, brał udział w wojnie szmalkaldzkiej i pomimo to sympatyzował z protestantyzmem. Przez 3 lata był wicekrólem Hiszpanii, w 1562 król czeski i rzymski, w 1564 ukoronowany na króla węgierskiego. W tymże roku po zgonie ojca, władca Austrii i cesarz Niemiec. Dążył do pokoju i starał się ułagodzić polityczne i religijne przeciwieństwa w Niemczech. W wojnie z Turcją zebrał 80000 wojska pod Raabem, ale zachowywał stanowisko obronne, a w 1568 r. zawarł z Selimem II ośmioletni rozejm, który pozostawiał przy Turkach wszystkie ich zdobycze i zobowiązał cesarza do płacenia Turkom haraczu. Na krótko przed śmiercią został wybrany (a właściwie tylko nominowany przez prymasa Uchańskiego) na króla Polski (12.X1I.1575), szlachta jednak polska sprzeciwiła się temu wyborowi i królem został Batory. Maksymilian II popierał gorą-co sztukę i nauki. Ożeniony z ciotką swoją Marią, wdową po Ludwiku Jagiellończyku, miał 6 synów i 2 córki. Niektórzy historycy uważają Maksymiliana II za oświeconego dobrotliwego władcę, o czystych zamiarach, dążącego do pokoju i zaprzestania walk religijnych, inni jednak wyrzucają mu jego wahania i oportunizm w kwestjach religijnych.— Lit. Bibl „Maximilian II, der ratselhafte Kaiser” (1929), Bibl. wydał również listy cesarza (2 t. 1916— 1921).
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!
(Encyklopedia Powszechna Ultima Thule)

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki