FANDOM


makam - właściwie maqam, po arabsku początkowo zebranie rodowe, następnie literackie i wreszcie odczytywane na takich zebraniach utwory literackie. Makamy są pisane rymowaną prozą, przeplataną wierszami. Bohaterem jest zawsze dowcipny i wykształcony włóczęga, wędrujący z miasta do miasta, starający się o zdobycie bez pracy środków utrzymania, nie zawsze najuczciwszą drogą.

Pierwszym wielkim makamistą był al Hamadan (zm. 1007), zwany przez potomnych Badi’ul Zaman — „Cud Wieku”. Jego makamy są krótkimi, spójnymi opowieściami, połączonymi tylko postacią bohatera.

Ustępuje Hamadamemu oryginalnością, lecz przewyższa go znacznie stylem i bogactwem języka Muhammad al Qasim al Harari (1054-1122). Jego makamy są uważane za majwiększy skarb języka arabskiego po Koranie. Bardzo surowi muzułmanie wyrażają się o makamach ujemnie, uważając je za zbyt frywolne. (Encyklopedia Powszechna Ultima Thule)

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki