FANDOM


Królowa Szkocji Małgorzata (1286- 26 września 1290) - zwana Panną Norweską, córka Małgorzaty (córki Aleksandra III) i Eryka II, króla Norwegii, ostatnia przedstawicielka dynastii Kennethów. Została w wieku 3 lat (po śmierci dziadka, stryjów i matki) namaszczona na królową Szkocji (1286). Z uwagi na swój wiek, a także fakt przebywania w Norwegii, była jedynie nominalną władczynią kraju, w którym cały czas Edward I, zwany Długonogim, prowadził politykę mającą doprowadzić do zagarnięcia Szkocji przez Anglię. Jednym z jego pomysłów było małżeństwo między trzyletnią Małgorzatą a jego sześcioletnim wówczas synem, również Edwardem. W tym celu wysłał po Małgorzatę do Norwegii okręty zaopatrzone w łakocie i owoce, które jednak po miesiącu wróciły bez królowej, ponieważ Eryk (szesnastoletni władca Norwegii i ojciec Małgorzaty) zdecydował się wysłać dziewczynkę do Szkocji inną drogą - przez Orkady i Szetlandy. Ciężki klimat i wyczerpująca podróż spowodowały, że Małgorzata zmarła, nie postawiwszy nawet stopy na ziemi, której była przez cztery lata królową. Po jej śmierci rozgrywki o tron Szkocji przybrały na sile.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki