FANDOM


Lawiny - wielkie masy śniegu spadające z gór i swoim upadkiem wyrządzające często wielkie zni­szczenia. Wyróżnia się lawiny:

  • wietrzne, które po­wstają, gdy śnieg świeży i sypki zsuwa się ze spadzistości i dla braku spójności rozsypuje się;
  • górskie albo śniegowe, które spadają wskutek swojej ciężkości i zsuwają z sobą grunt, na którym leża­ły;
  • ślizgające, powstające na wiosnę, na pochyło­ściach gór zwróconych ku południowi;
  • uderzające, najniebezpieczniejsze ze wszystkich, które po­wstają tam, gdzie wysokie, nie zarosłe lasami i nie­zbyt spadziste pochyłości gór oddzielone są od równin spadzistemi skałam; spadek tych lawin jest tak gwałtowny, że już wywołane przez nie powięk­szenie ciśnienia atmosferycznego zmiata ludzi i domy.
  • w wyższych wreszcie okolicach górskieh groźne są lawiny lodowe, gleczerowe [lodowcowe] albo letnie, z lodów oderwanych od lodników. (Encyklopedia Samuela Orgelbranda => SO)
    Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.