FANDOM


Latający Holender - w tradycji żeglarskiej żeglarz w holenderskim stroju XVII w., który za swe grzechy skazany został na żeglowanie po morzu bez odpoczynku, na okręcie będącym widmem i który nie może nigdy dobić do brzegu; również statek widmo o tej nazwie. Jest to też tytuł opery Ryszarda Wagnera (Der fliegende Höllander (1843))

Opowieść o Latającym Holendrze sięga wieku XVII, kiedy to niejaki Hendrik Van der Decken, Holender i doświadczony żeglarz został potępiony i skazany na wieczną tułaczkę. Podobno w czasie jednego z rejsów, u wybrzeży Przylądka Dobrej Nadziei, nie posłuchał błagań strwożonej sztormem załogi i przysiągł, że bez wzgledu na warunki dopłynie do Table Bay. Gdy na pokładzie pojawił się zesłaniec niebios, próbował go zastrzelić. W rezultacie został przeklęty i skazany - wraz ze swą załogą - na wieczną tułaczkę po morzach.

Sceptycy uważają, że pojawiające się co jakiś czas widmo to jedynie miraż statków przepływających w oddali.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki