FANDOM


Las - obszar ziemi zajęty drzewami gęsto obok siebie rosnącymi. W lesie pierwotnym czyli dziewi­czym drzewa różnych gatunków i różnego wieku wyrastają bezładnie jedne obok drugich, tocząc między sobą walkę o powietrze i światło, zarówno jak i o miejsce dla korzeni, a gdy złamane burzą lub wiekiem padają drzewa starsze, młode zysku­ją swobodę rozwoju. W lesie uprawnym natomiast występują obok siebie bardziej jednorodne zbioro­wiska drzew.

Na najniższych stopniach kultury trzebienie lasów jest podstawą rozwoju człowieka, daje mu bowiem możność prowadzenia rolnictwa, i zakładania osad; niszczenie to lasów wszakże usprawiedliwione jest tylko do pewnej granicy, poza która staje się szkodą ogólną. Wyniszczenie bowiem lasów nie tylko sprowadza brak drzewa, ale usuwa naturalną tamę chroniącą niziny od zalewu wód górskich, zmniejsza obfitość źródeł, ułatwia zasypywanie piaskiem lotnym żyznych okolic. W Europie obszar zajęty lasami zajmuje około 31 % całej jej powierzchni, oddzielne jednak kraje przedstawiają znaczne pod tym względem różnice, gdy np. w Anglii lasy zajmują tylko 4,1%, w Belgii i Holandii 6,9% całej powierz­chni, w Austrii 30,4, w Szwecji 34, w Rosji 38, w Finlandii 56%. W wielu oko­licach wyniszczenie lasów sprowadziło już smutne następstwa klimatyczne, dlatego w różnych kra­jach prawodawstwo na okoliczność tę uwagę zwró­ciło. SO

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki