FANDOM


Laponczycy

Mężczyźni lapońscy

Lapończycy (właściwie Same, Samelads, ponieważ uważają nazwę Lapi za ubliżającą) - mieszkańcy Laponii, na­ród plemienia fińskiego (czudzkiego), liczący 25000 mieszkańców, z czego do 15000 zamieszkuje w Norwegii, w Szwecji około 6000, w Rosji zaś 3000. Liczba ta jednak da się tylko w przybliżeniu oznaczyć, Lapończycy bowiem, jako naród koczujący, często zmienia­ją siedliska i przechodzą z jednego kraju do dru­giego.

WyglądEdytuj

Lapończycy są w ogóle wzrostu niskiego, dochodzą najwyżej do 1,53 metra wysokości, krępa budowa ciała, twarz maja płaską, szeroką, czoło niskie, nos mały, płaski, brodę spiczastą, oczy skośno osadzone, czaszkę prawie okrągłą, włosy rzadkie, grube, czarne, kolor skóry brunatno-żółty lub żółty.

ReligiaEdytuj

Wyznają religię chrześcijańską, która, chociaż od kilku wieków zaprowadzona, nie zapuściła głębokich korzeni, liczne bowiem są ślady dawniejszego fetyszyzmu.

Laponczycy1

Kobiety lapońskie

CharakterEdytuj

Z natury łagodni, dobroduszni i uczciwi, oprócz nadmiernego użycia napojów spirytualnych, nie odznaczają się Lapończycy ani wybitnemi cnotami, ani też występkami.

StrójEdytuj

Ubiór obu płci, prawie jednostajny, składa się ze skór, futra i grubego sukna.

Tryb życiaEdytuj

Lapończycy prowadzą życie koczownicze, zaj­mują się przeważnie hodowlą reniferów, dalej myśliwstwem i rybołówstwem. Przemysł ogranicza się do wyrobu przedmiotów na potrzeby domowe: garbują skóry, kręcą nici z kiszek reniferów, przyrządzają ubrania, rękawice, naczynia drewnia­ne, sanki itd. Latem mieszkają pod namiotami, zima zaś w chatach, darnią pokrytych. Współcześni Lapończycy zamieszkują także północ Finlandii i zajmują się prowadzeniem wycieczek krajoznawczych.

JęzykEdytuj

Język L. należy do gałęzi fińsko-bałtyckiej szczepu ałtajskiego i dzieli się na kilka narzeczy. Gramatycznie opracowywali go: Rask (1832), Stockfleth (1840), Friis (1856), Wik-kund (1891); słowniki wydali: Lindal, Erlinger (1780), oraz Donner (3 t., 1879—88).

LiteraturaEdytuj

  • Aubel "Reise nach Lappland" (1874);
  • Ecker "Lappland und die Lapplander" (1878);
  • Poestion "Lapplandische Marchen, Yolkssagen i t. d." (1885). SO
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki