Encyklopedia Tradycji
Advertisement
Laponczycy

Mężczyźni lapońscy

Lapończycy (właściwie Same, Samelads, ponieważ uważają nazwę Lapi za ubliżającą) - mieszkańcy Laponii, na­ród plemienia fińskiego (czudzkiego), liczący 25000 mieszkańców, z czego do 15000 zamieszkuje w Norwegii, w Szwecji około 6000, w Rosji zaś 3000. Liczba ta jednak da się tylko w przybliżeniu oznaczyć, Lapończycy bowiem, jako naród koczujący, często zmienia­ją siedliska i przechodzą z jednego kraju do dru­giego.

Wygląd[]

Lapończycy są w ogóle wzrostu niskiego, dochodzą najwyżej do 1,53 metra wysokości, krępa budowa ciała, twarz maja płaską, szeroką, czoło niskie, nos mały, płaski, brodę spiczastą, oczy skośno osadzone, czaszkę prawie okrągłą, włosy rzadkie, grube, czarne, kolor skóry brunatno-żółty lub żółty.

Religia[]

Wyznają religię chrześcijańską, która, chociaż od kilku wieków zaprowadzona, nie zapuściła głębokich korzeni, liczne bowiem są ślady dawniejszego fetyszyzmu.

Laponczycy1

Kobiety lapońskie

Charakter[]

Z natury łagodni, dobroduszni i uczciwi, oprócz nadmiernego użycia napojów spirytualnych, nie odznaczają się Lapończycy ani wybitnymi cnotami, ani też występkami.

Strój[]

Ubiór obu płci, prawie jednostajny, składa się ze skór, futra i grubego sukna.

Tryb życia[]

Lapończycy prowadzą życie koczownicze, zaj­mują się przeważnie hodowlą reniferów, myśliwstwem i rybołówstwem. Wyrabiają tylko przedmioty na potrzeby domowe: garbują skóry, kręcą nici z kiszek reniferów, szyją/tworzą ubrania, rękawice, drewnia­ne naczynia, sanki itd. Latem mieszkają pod namiotami, a zimą - w chatach, darnią pokrytych. Współcześni Lapończycy zamieszkują także północ Finlandii i zajmują się prowadzeniem wycieczek krajoznawczych.

Język[]

Język L. należy do gałęzi fińsko-bałtyckiej szczepu ałtajskiego i dzieli się na kilka narzeczy. Gramatycznie opracowywali go: Rask (1832), Stockfleth (1840), Friis (1856), Wik-kund (1891); słowniki wydali: Lindal, Erlinger (1780), oraz Donner (3 t., 1879—88).

Literatura[]

  • Aubel "Reise nach Lappland" (1874);
  • Ecker "Lappland und die Lapplander" (1878);
  • Poestion "Lapplandische Marchen, Yolkssagen i t. d." (1885). SO
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!
Advertisement