Encyklopedia Tradycji
Advertisement

Kurhan - mogiła, grobowiec, wzgórze grobowe (wedle Muchlińskiego wyraz ten pochodzi z perskiego gur-chane, dom mogiły, lub tatarsko-dżagotajskiego kurgon, twierdza, wedle Skalkowskiego zaś jest wyraz zepsuty w ruskim na­rzeczu ludowem zam. krugon). Kurhan nazywa się mogiłą, gdy jest cały, a majdanem, gdy rozkopa­ny w środku. Na Podolu kurhany nazywa się kutołowami. Stepy Wołynia, Ukrainy i Podola, szczegól­nie noworosyjskie i besarabskie, na przestrzeni od Krzemieńczuka do brzegów Dunaju, do mórz Czarnego i Azowskiego pokryte są tymi kurha­nami. Literatura: Grabowski "Ukraina dawna i teraźniejsza" (Kijów, 1858). (SO)
Zobacz też: miasto Kurhan

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!
Advertisement