FANDOM


Kryspin i Kryspinian (święci) - dwaj bracia, pochodzący ze znakomitego rodu rzymskiego, udali się w połowie III w. z Rzymu do Galii, gdzie w dzisiejszem Soissons zajmowali się szewctwem i zasłużyli się zarówno rozszerza­niem chrześcijaństwa, jak i uczynkami dobroczynnymi.

Miłosierdzie ich było tak wielkie, że podług legendy kradli skóry, ażeby mogli tylko biednym rozdawać darmo obuwie. Stąd poszło, że dobrodziejstwa, wykonywane kosztem innych, nazywa się kryspinadami. Oskarżeni przed cesa­rzem Maksymianem Herkulesem, ponieśli w 287 r. śmierć wśród najstraszniejszyeh męczarni. W VI w. wzniesiono na ich cześć wielki kościół w Soissons i uznano ich za patronów profesji szewskiej. Kościół obchodzi ich pamiątkę 25 paź­dziernika.

(Encyklopedia Samuela Orgelbranda => SO)
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki