Encyklopedia Tradycji
Advertisement

Korsarstwo (wł. corsare) - rozbójnictwo morskie, znane od najdawniejszych czasów. Właściwie należy odróżniać korsarzy od zwykłych rozbójników morskich, tj. piratów, korsarze bowiem pojawiają się tylko podczas wojen i tworzą niejako floty pomocnicze państw wojujących. Zadaniem ich jest chwytać okręty kupieckie strony przeciwnej i tamować w ten sposób jej handel. Najczęściej jednak korsarze napadali i łupili wszystkie płynące efektowne okręty kupieckie bez różnicy, do jakiego państwa należały, dlatego wyodrębnienie piratów od korsarzy nie daje się przeprowadzić.  ;)

Kaperstwo a korsarstwo[]

Korsarze upoważnienie z ramienia rządu nazywali się kaprami. Byli oni zaopatrzeni w upoważnienia czyli listy kaperskie. Kaperstwo można traktować jako swoisty rodzaj wojsk zaciężnych, ale o bardzo dużej autonomii - zarówno ze względu na sposób organizacji wojska, jak i decyzji, co do prowadzonych działań. Tym się jednak nasze lokalne północnoeuropejskie kaperstwo różniło od korsarstwa, że statki, czy też całe floty kaperskie, ściślej współpracowały z regularną flotą, czy też wojskami mocodawcy, występując często we wspólnych związkach taktycznych z oficjalnymi wojskami, lub też realizując, poza rabunkiem, także inne zadania. Często też były jedyną flotą mocodawcy.

Okrucieństwo korsarzy i ich odwaga[]

Korsarstwo aż do połowy niemal XIX wieku było straszną plagą wszystkich mórz i oceanów, zwłaszcza w wiekach średnich, kiedy wraz z udoskonaleniem żeglugi poczęły się rozwijać stosunki międzynarodowe i handel morski. Statki korsarskie były postrachem kupieckich okrętów, tym bardziej, że ciężkie warunki ówczesnych podróży morskich i surowe obyczaje żeglarzy wytworzyły wśród korsarzy niesłychane gdzie indziej okrucieństwo. Z drugiej strony odwaga i przedsiębiorczość korsarzy przyczyniły się bardzo do rozwoju żeglarstwa i odkrycia lądów nieznanych. Toteż korsarstwo otaczane było często aureolą bohaterstwa.

Korsarstwo w tradycji starożytnej[]

Podanie o wyprawie Jazona do Kolchidy po złote runo, a także Iliada i Odyseja są najdawniejszymi odgłosami awanturniczych czynów korsarzy. W Grecji wyspy archipelagu nadawały się bardzo na schroniska korsarzy, również wybrzeża Cylicji w Azji Mniejszej były stałą kryjówką korsarzy. Ateny czynnie występowały przeciw korsarstwu, straż ateńska krążyła na statkach wzdłuż brzegów Attyki. Z czasem potęga korsarzy wzrosła do tego stopnia, że musiano trzymać całe floty do ochrony handlu na morzu. Rzymianie tępili niemiłosiernie piratów — znane jest zwycięstwo nad korsarzami Juliusza Cezara, którego piraci wypuścili z niewoli po otrzymaniu 20 talentów okupu. Cezar niebawem po wyswobodzeniu zebrał kilkanaście naprędce uzbrojonych okrętów, uderzył na piratów i zwyciężył ich; jeńców odesłał do Pergamu, gdzie ich ukrzyżowano. W tym czasie siła morska piratów cylicyjskich dosięgła punktu najwyższego. (UT)

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!
Advertisement