FANDOM


Kolumna Kumaragupty I - kolumna ta stoi na przedmieściach Delhi. Prawdopodobnie została zbudowana około 415 roku n.e. przez króla Kumaraguptę I na cześć Czandragupty II, jego ojca. Obecna kolumna była jedynie cokołem, na którym stałpierwotnie posąg Garudy - człowiekoptaka, rumaka boga Wisznu.

Losy posągu nie są znane, za to ciekawa jest sama historia kolumny, czy raczej jej niezwykłe właściwości. Kolumna ta, wykonana z czystego żelaza, nie przejawia bowiem żadnych oznak rdzewienia - mimo 1600 lat, które upłynęły od jej wzniesienia. Zagadką jest również sposób, w jaki została wzniesiona i wykonana - waży bowiem ok. 10 ton, a prawdopodobieństwo, że mieszkańcy Indii znali w owym okresie tajniki metalurgii na tyle, by odlać tak olbrzymią kolumnę, jest nikłe.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki