FANDOM


Indie Brytyjskie, ang. British India, najw. posiadłość bryt. w Azji, obejmuje Półwysep Indyjski za wyjątkiem kolonii francuskich i portugalskich, na wsch. Birmę i Szan, na zach. Beludżystan i wyspę Cejlon, ogółem 4.766.000 km2, 353.000.000 mieszk.; dzielą się na bezpośrednio administrowane prowincje i ok. 700 państw hołdowniczych, pozostających pod władzą maharadżów i radżów, z własnymi prawami, pod kontrolą rezydenta bryt.; stol. Kalkuta do 1911, obecnie Delhi.

GospodarkaEdytuj

Gł. produkty: ryż, proso, kukurydza, indygo, tytoń, korzenie; bogactwa mineralne: węgiel, mangan, nafta, sól, złoto, diamenty, drogie kamienie; przemysł włókienniczy, przemysł żelazny, handel b. ożywiony, liczne porty: Bombaj, Kalkuta, Karaczi, Madras, Rangun i in.

HistoriaEdytuj

Z upadkiem państwa Wielkiego Mogoła i rozbiciem na szereg państw niezależnych Indie zdobywane były w XVI i XVII w. przez kompanje wsch.-ind.. TEM 1936

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki