FANDOM


Feniks - po grecku foinix, po łacinie phoenix - niezwykły ptak bajeczny, znany wszystkim pisarzom starożytności klasycznej, poczynając już od Herodota, według którego przybywa z Arabii co 500 lat.

Według innych pisarzy był to ptak indyj­ski o cudownym purpurowo-złotym upierzeniu, który przebywa w powietrzu 500 lat, następnie na skrzydłach woniejących leciał do Heliopolisu w Egipcie, gdzie się spalał na ołtarzu w świątyni na popiół, jednakże już następnego dnia odradzał się z popiołów ("jak feniks z popiołów"), a trzeciego dnia dorosły już zupełnie, pozdrawiał kapłana i odlatywał znowu na 500 lat.

Według innych zjawia się co 1400 lub 7000 lat.

Greckie to podanie jest prawdopodobnie związane ze świętą czaplą hieropolitańska, benu, która tam była symbolem wiecznie się odradzającego - własną siłą - wschodzącego słońca. Jej złote i purpurowe upierzenie szczęśliwie symbolizowało wschód słońca w Egipcie. UT

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki