Fandom

Encyklopedia tradycji

Strona główna

1581stron na
tej wiki
Add New Page
Add New Page Dyskusja9
Jak zacząćLista kategoriiLista grafik

Ludzie żyją szybko. Rodzą się, uczą, dorastają, pracują. Coraz rzadziej mają czas na chwilę refleksji. Coraz częściej przyjmują to, co ich otacza jako rzecz naturalną, tak jakby wszystko powstało w jakimś cudownym akcie stworzenia, by zaspokoić ich osobiste potrzeby i ambicje. Rzadko zdajemy sobie sprawę, jak bardzo ewoluowały poglądy ludzi, jak bardzo zmieniały się obyczaje, jak bardzo zmieniło się ludzkie postrzeganie świata. Dlatego powstała Encyklopedia Tradycji. Ma ona pokazać, że biorąc do ręki współczesną encyklopedię, w rzeczywistości bierzemy do ręki tylko kolejną wersję encyklopedii wydanej w przeszłości, czasem dość odległej. Ma nam ona uświadomić, że ludzka wiedza przyrastała stopniowo, a współcześni nobliści jedynie "stoją na barkach dawnych gigantów".

Zapisz tu piosenkę, którą nuci dziadek przy goleniu; odnotuj tradycyjny przepis babci lub mamy, czy nazwę wsi i jej historię. A jeśli znasz zasady jakiejś ciekawej gry - zapisz je tutaj - będą jak znalazł dla twoich wnuków. A jeśli znalazłeś gdzieś dwa różne opisy do jednego hasła - zamieść je oba w jednym haśle - ciekawie będzie je porównać. Nie zapomnij tylko zaznaczyć skąd pochodzą! A wreszcie, uważasz, że twój dziadek wsławił się jakimś czynem lub dokonał czegoś ważnego? Napisz o nim kilka słów, to przecież też tradycja. Encyklopedia tradycji jest po to również, by ocalić od zapomnienia pamięć o zupełnie zwykłych ludziach. Haseł ze starych encyklopedii nie zmieniaj, przynajmniej nie pod względem merytorycznym - właśnie chodzi o to, by zachować je w takiej formie, w jakiej kiedyś służyły naszym ojcom i dziadkom. Interesuje nas bowiem wszystko, co powstało i odgrywało jakąś rolę kiedyś.
Encyklopedia Tradycji ma być miejscem, gdzie przechowają się stare hasła encyklopedyczne i słownikowe, niemodne poglądy, słowa, które wypadły z użycia, nazwiska ludzi, których już dziś próżno by szukać w nowych encyklopediach, informacje czasem ułamkowe, które jednak w jakiś sposób dopełniają nasze wyobrażenia o przeszłości.

Wychodźtwo polskie w Brazylii znajduje się pod każdym względem w warunkach najpomyślniejszych i dla tego zasługuje na szczególnie baczną uwagę. Chłop nasz przenosi się bowiem w stosunki klimatyczno-geograficzne prawie takie same, ma możność zastosowania swych umiejętności w sposób korzystny i wreszcie nie wynaradawia się, bo otoczenie obce i nie zmierza do tego i nie posiada na to sił. To też niedawno trwa emigracja polska do Brazylii, a już wytworzyła tam potężny zaród nowego społeczeństwa. które przy odpowiedniej pomocy z zewnątrz i wzroście zasobów intelektualnych wewnątrz może się pomyślnie i trwale rozwinąć. Sporo osób przyszło do przekonania, że warto się emigracją brazylijską szczerze zainteresować, i wskutek tego niezłe już mamy o niej wiadomości. Ale jednej z najważniejszych kwestii przedwstępnych, mianowicie liczby mieszkańców polskich w Brazylii, nie rozstrzygnięto dotąd dokładnie. Trzeba przyznać, że próby jednostek były i będą zawsze mniej więcej niefortunne, bo spis ludności przekracza granice ich możności. A tymczasem statystyka państwowa w Brazylii jest równie niedokładna, jak w wielu krajach europejskich, i równie tendencyjna. Czytaj=>


Pamiętaj! NIE WSTAWIAJ MECHANICZNIE HASEŁ Z WIKIPEDII! NIE O TO CHODZI. Kopii Wikipedii jest w Internecie dużo, Encyklopedia Tradycji to zupełnie nowy projekt, to inna encyklopedia, mniej potrzebna, mniej "na serio". Hasła skopiowane "na żywca" z Wikipedii będą kasowane.

Kobieta-w-namytce-Lipowo-bialorus.png

Kobieta w namytce Lipowo (Białoruś) przed 1939

Więcej w Fandom

Losowa wiki