FANDOM


Dwunastnica (łac. duodenum) - początkowa część jelita cienkiego, łącząca się z żołądkiem. Do dwunastnicy przechodzi miazga pokarmowa z żołądka i tu miesza się z wydzieliną trzustki (sokiem trzustkowym) i wątroby (żółcią). Przewód trzustkowy i wątrobowy kończąc się wspólnie w dwunastnicy, tworzą, w jej świetle małą wyniosłość, zwaną brodawką Vatera (papilla Vateri). Dwunastnica odgrywa poważną rolę w procesach życiowych, dzięki temu, że jej błona śluzowa wydziela ciała o charakterze hormonów (sekretyna). Wskutek tego, że do dwunastnicy wylewa się bez przerwy kwaśna drażniąca treść żołądka, mogą tu występować takie same uszkodzenią, jak w żołądku. W dwunastnicy spotykamy więc niejednokrotnie wrzody trawienne, aczkolwiek nie tak często, jak w żołądku. Wrzody te mogą być powodem znacznych dolegliwości, uporczywych i niebezpiecznych krwawień, wreszcie przedziurawień jelita z następowym zapaleniem otrzewnej, prowadzącym najczęściej do śmierci.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki