FANDOM


Dworzec kolejowy, miejsce postoju pociągów, połączone z budynkami i urządzeniami potrzeb-nemi do uregulowania ruchu osobowego, załadowczego, ekspedycji i administracji. Większe stacje kolejowe posiadają osobne dworce osobowe, towarowe i przetokowe.

Dworzec osobowyEdytuj

Dworce osobowe buduje się przeważnie jako tak zwane d. przelotowe, to znaczy, że cały system torów przeprowadza się przez środek dworca, przyczem dostęp do poszczególnych torów przeprowadzony jest podkopami. Rzadziej, zwykle tylko na stacjach końcowych pewnych linii kolejowych, buduje się t. zw. dworce czołowe, to znaczy, że cały system torów dobiega w linjach prostopadłych pod ścianę dworca i przed nią się urywa. W tym wypadku dostęp do każdego toru jest możliwy wprost z d., bez przechodzenia przez inne tory, a komunikacja podkopami jest zbędna. Ośrodkiem budynku d. osobowego jest hala wejściowa, w której mieszczą się kasy biletowe i ekspedycja pakunków. Do hali przylegają poczekalnie, toalety, sale restauracyjne i biura urzędującego personalu kolejowego i pogotowia policyjnego. Boczne skrzydła wyzyskuje się w ten sposób, że przez jedno skierowuje się ruch przyjezdnych i umieszcza w niem przechowalnię pakunków i ewentualnie salę dla rewizji celnej, a przez drugie skierowuje się przesyłki pocztowe i t. zw. pospieszne przesyłki towarowe, dołączane do pociągów osobowych.

Dworzec towarowyEdytuj

D. towarowy posiada przedewszystkiem długi rząd budynków m-igazynowych zaopatrzonych rampą, umożliwiającą załadowanie towarów wprost do podjeżdżających wagonów, nadto rampy do ładowania żywych zwierząt i otwarte przestrzenie do ładowania węgla i drzewa; poza tem potrzebne budynki administracyjne.

Dworzec przetokowyEdytuj

D. przetokowy składa się z całego systemu torów, połączonych zwrotnicami i jest miejscem, na którem odbywa się przegru-powywanie t. zw. szybowanie wagonów i zestawianie pociągów. Łączą się z nim, na większych stacjach, ogrzewalnie lokomotyw i warsztaty naprawcze.

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki