FANDOM


Dwanaście tablic - (duodecim tabulae), na których spisano prawo rzymskie od r. 450 pne. Akt ten był rezultatem walki pomiędzy patrycjuszami, a plebejuszami, zakończonej zwycięstwem plebejuszów, domagających się spisania praw dotyczących władzy konsulów. W 454 postanowiono wysłać poselstwo do Aten dla zapoznania się z tamtejszem prawodawstwem; po jego powrocie ustanowiono 451 dziesięciu mężów (decemwirów), którzy spisali dziesięć tablic; w 450 nowi decemwirowie dodali dwie dalsze. Tak powstało prawo dwunastu tablic, które uchodzi za źródło całego prawa rzymskiego, zarówno cywilnego, jak publicznego i sakralnego. Do dziś dochowały się tylko fragmenty. EG

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki