FANDOM


Dianthus - goździk, kwiat z rodziny Caryophyllaceae, rośliny dwuletnie lub trwale, o liściach wąskich i ładnych, barwnych, często wonnych kwiatach. W Polsce 17 gatunków dziko rosnących, z tych najpospolitsze: D. armeria L. (g. kosmaty), o czerwonych kwiatach, rośnie na łąkach na całym niżu. D. carthusianorum L. (g. kartuzek), o różowych lub czerwonych kwiatach w zachodniej i środkowej Polsce. D. deltoideus L. (g. upstrzony), o kwiatach czerwonych lub różowych z ciemnemi plamami w gardzieli, rośnie na łąkach i w zaroślach w całej Polsce. D. superbus L. (g. pyszny), o płatkach białych lub różowych rośnie na torfowiskach w całej niżowej Polsce prócz Podola. Hodowane: D. barbatus L. (g. brodaty) o kwiatach purpurowo-fioletowych, pochodzi z Europy płd., D. chinensis L. z Chin w odmianach różnobarwnych, pełnych i pustych, D. plumarius L. o różowych lub białych kwiatach silnie wonnych, pochodzi z pld. Europy, D. caryophyllus L. o silnie wonnych kwiatach, ojczyzną skałki Europy płd. EG

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki