Encyklopedia Tradycji
Advertisement

Diana - staroitalska bogini światła, przyrody i narodzin (Lucina). Główny jej przybytek znajdował się w gaju koło Arycji (łac. nemus, stąd Diana Nemorensis lub Arycyjska) nad jeziorem w Nemi (lacus Nemorensis, zwane „zwierciadłem Diany"). Kapłanem wyższym był zawsze zbiegły niewolnik, który musiał przedtem zabić swego poprzednika konarem pewnego określonego drzewa. W Rzymie, gdzie Diana miała świątynię na Awentynie, utożsamiono ją zupełnie z grecką Artemidą. Prócz tego była w Italii sławna świątynia Diany koło góry Tifala (teraz Sant Angelo w Formis koło Kapui). Jako boginię czarów utożsamiano Dianę z Hekatą i oddawano jej cześć jeszcze w czasach chrześcijańskich.

(Encyklopeda Powszechna Gutenberga)

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!
Advertisement