FANDOM


Colin Maclaurin - sławny matematyk szkocki (1698 - 14.VI.1746). Już w dzięwiętnastym roku życia był profesorem w Aberdeen, od 1725 roku przez lat 20 profesor w Edynburgu. Jego odkrycia i prace należą do dziedzin geometrii, algebry, analizy wyższej i mechaniki. Najważniejsze dzieła: Geometria organica (2 t. 1720), zawiera liczne pomysłowe konstrukcje linii krzywych stopnia 2-go, 3-go i 4-go; Treatise of fluxions (Edynburg, 2 t. 1742), zawiera wykład rachunku wyższego, wyłożony metodą geometryczną starożytnych przy użyciu znakowania Newtonowskiego.

Wykład algebry wydany po śmierci autora w 1748 r. p. t. Treatise of Algebra, zawiera kurs pełny algebry nowoczesnej oraz liczne twierdzenia i metody przez Maclaurina odkryte i udowodnione, o równaniach algebraicznych i ich rozwiązywaniu, o równoległoboku Newtona i t. d. W dodatku do Traktatu o fluksjach podane są twierdzenia z geometrii i mechaniki, a m.in. sławne twierdzenie Maclaurina o przyciąganiu elipsoid współogniskowych. (Encyklopedia Powszechna Ultima Thule)

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki