FANDOM


Chrobaci - z końcem piątego stulecia, pod na­zwą słowiańską Chorwatów albo Chrobatów, występuje w dziejach lud osiadły po obu stronach gór Tatr, dzierżący obszerne ziemie na zachód i południe.

Nazwy tej początek różni rożnie wywodzą, jedni iż Chrobat w sławiańskim języku znaczy wielki; stąd lud na tak obszernej przestrzeni mieszkający Chrobatami przezwano; inni że nazwa ta pochodzi od siedziby ich pod szczytami gór, które zwano Chrb, Chrib.

Część tych Chrobatów około r. 633 wśród zabu­rzeń domowych, wyniosła się do Illiryku Konstanty Porfrrogeneta a w Chrobacji zjawił się możny i mądry człowiek Krakus, który wprzód miał panować w Karyntii Mateusz, herbu Cho­lewa.

Wia­domość o tym Krakusie jako w narodzie nie­piśmiennym, przechodząc od pokolenia do pokole­nia zamieniła się w podanie, które kronikarze wieku XII w swe księgi dziejów wpisali. Za tym więc podaniem, jakby za światełkiem, udajmy się w cie­mną dla nas przeszłość, a lubo w niej i tak zu­pełnie po omacku błądzić będziemy, ale przesuną się przed nami jakieś obrazy wypadków z czasów dawnych, jakieś widma starożytnych bohaterów, bę­dzie to coś podobne do tego snu miłego, który przyprowadza nam z grobów istoty drogie sercu naszemu.

Jest podanie iż w Chrobacji w wieku VII jak pi­szą kronikarze "przybyły Grachus albo właściwiej Krakus zwołał lud na wiece wszystkich usta sobą zajął,uległość sobie zjednał i względy pozyskał, a przez potomnych zwany był imieniem Krakus. Józef Mączyński "Pamiątka z Krakowa" (1845) t.I
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Chrobacja - starożytna kraina słowiańska z pierwotną stolicą na Łysej Górze (przez chrześcijan nazywana kłamliwie Świętym Krzyżem), rządzona przez Kagana(Cesarza Słowian), której istnienie negują współcześni historycy. Nie umieszcza się jej na obecnie drukowanych mapach średniowiecza, jednak jeszcze 100 lat temu Chrobacja istniała w historycznej samoświadomości Polaków.

Źródło


Chrobaci, a może Chabrzy (niebiescy).

Bolesław Chrobry w dawnych pismach nazywany jest chabrym.

"Bolesław Chabry pierwszy syn Mieczysławów, Pan dziwnie waleczny: Czechy, Sasy, Morawiany, Kaszuby i Ruś zawojował, od Cesarza Ottona Koronę otrzymał, żył lat 58, królował 20, w Poznaniu leży.

Źródło: "Kleynoty Stołecznego Miasta Krakowa", Pruszcz, Piotr Hiacynt, Data wydania : 1650

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki