FANDOM


Budda (sanskr. „przebudzony") - słynny założyciel religii buddyjskiej, właściwe jego imię brzmiało w jęz. palijskim Gotamo (po sansk. Gautama). Budda urodził się ok. 560 r. p.n.e. w gaju Lumbini, w pobliżu starożytnego miasta Kapilavastu, którego ruiny dziś leżą w południowym Nepalu, kilka kilometrów na północ od okręgu Basti. Miejsce urodzenia, do niedawna wcale nieznane, zostało ustalone w 1895 r., gdy znaleziono tam kolumnę wystawioną przez króla Aśokę w czasie jego pielgrzymek po wszystkich świętych miejscach związanych z życiem i działalnością Buddy. W tych wszystkich miejscach Aśoka wystawiał kolumny. Kolumna w gaju Lumbini zachowała się do dzisiaj w bardzo dobrym stanie. Napis jest bardzo wyraźny i brzmi mniej więcej jak następuje: „Król Pijadasi (Aśoka) w 21 roku swego panowania przybył tu, gdyż Buddha się tu narodził; król nakazał uczynić tu ogrodzenie i wybudować kamienną kolumnę. Ponieważ błogosławiony tu się narodził, król uczynił wioskę (Lumbini) wolną od podatków". (Encyklopedia Powszechna Ultima Thule)
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki