FANDOM


Bramante

Bramante - (właściwie Donato d`Angelo), architekt włoski, * 1444 † 1514, najznakomitszy artysta późnego renesansu. W latach 1472—1499 pracował początkowo jako malarz w Mediolanie, gdzie zapoznał się z architekturą ceglaną, co wykorzystał w kościele Santa Maria delle Grazie. W Mediolanie wybudował nawę poprzeczną w Santa Maria presso San Satiro, Ospedale Militare i główny kościół w Abbiategrasso. Plany jego liczne rozeszły się po całych górnych Włoszech. W służbie papiestwa wykonał plany i rozpoczął 1506 budowę kościoła Św. Piotra w Rzymie, w formie greckiego krzyża z kopułą w środku. B. wybudował jeszcze świątyńkę w dziedzińcu klasztoru Santa Maria della Pace (1504) i chór kościoła Santa Maria del Popolo (1509). Wywarł wielki wpływ na dalszy rozwój form architektonicznych w XVI. w.

(Encyklopeda Powszechna Gutenberga)

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki