FANDOM


Brahma Samadż (święty związek) - stowarzyszenie religijne i społeczne w Indiach , założone przez radżę hinduskiego Ram Mohun Roya (1772—1833).

Związek odrzuca wszelkie ceremonie religijne, a naukę swą chce zbliżyć do wielkich religii świata. Ram Mohun obrał za punkt wyjścia panteizm Upaniszadów , ale z czasem związek coraz bardziej ulegał wpływom religii chrześcijańskiej , szczególnie gdy na czele jego stanął Kesizub Czunder Sen.

Wyznawcy Brahma Samadż w każdej religji znajdują rzeczy prawdziwe i dobre. Na ich niedzielnych zebraniach odczytywane są urywki Biblii , Wed , Avesty , Koranu . Starają się zaprowadzić reformy w życiu indyjskim, nie uznają kast.

Według cenzusu 1921 r. związek Brahma Samadż liczy 6000 członków. Do ich liczby należy i słynny poeta induski Rabindranath Tagore.(Encyklopedia Powszechna Ultima Thule)
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki