Encyklopedia Tradycji
Advertisement

Bank pobożny w Krakowie - wiekopomnej pamięci ksiądz Piotr Skarga Pawęski założył w r. 1B85 w Krakowie, może jedyny bank w Europie, wypożyczający pieniądze ludziom przyciśniętym potrzebą, na zastawy, bez żadnego procentu. Do uposażenia tego banku najwięcej się przyczynił w wie­ku XVII Jakub Zadzik, biskup krakowski, zapisując mu 60000 złp., a w wieku XVIII Jerzy Mieroszewski, kanonik krakowski, zapisem 61000 złp.

Bractwo Miłosierdzia w Kra­kowie, co lat 25 obchodzi uroczyście dzień 7 października. W dniu bowiem powyższym ks. Skarga, wzruszony nędzą i łzami Magdaleny Walentowej, stolarki, mającej chorego męża i troje dzieci, ognistą wymową kaznodziejską, na nabożeństwie w kościele św. Barbary, poruszył obecnych do litości i zawiązał naprzód z siedmiu osób Arcybractwo Miłosierdzia a potem założył kamień węgielny pod gmach, tego zgromadzenia i zarazem „banku pobożnego44, któremu ordynacyę przepisał. Zastawy nie wy kupione w ciągu roku po terminie, bank po upływie tego czasu sprzedaje przez lioytacyę, a otrzymaną nadwyżkę zwraca właścicielowi. Szczegółowy zarząd powierzony jest dwom pisarzom, jedne­mu duchownemu a drugiemu świeckiemu.
Księga Rzeczy Polskich wyd. Macierzy Polskiej (1898)

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!
Advertisement