FANDOM


Bamian

Posąg w Bamian

Bamian - górska dolina w Afganistanie, 2 545 m n.p.m., na głównej drodze pomiędzy Kabulem a Turkiestanem. Doliną tą miał iść swego czasu Aleksander Wielki, Dżyngis-chan i fimur, W północnej ścianie tej doliny wykute ,są olbrzymie figury ludz­kie; wewnątrz figur są schody wiodące na szczyt głowy. Figur tych jest pięć; opisane były przez chińskiego buddyjskiego mnicha Huen-Thsanga. Największa figura ma 53 m, najmniejsza — 9 m. Huen-Thsang uważa te postaci za podobizny Buddhy; za czasów pielgrzyma było tu 10 klasztorów buddyjskich z 1000 mnichów. Figury te są dziełem niewątpliwie rzeźbiarzy indyjskich. W poblizkich skałach wykute są groty bar­dzo liczne, do dziś jeszcze zamieszkałe. Groty te były niegdyś ozdobione pięknem! freskami, z których pozostały już tylko ślady. Malowidła pochodzą z IV—VI w, W dolinie jest obecnie kilka niewielkich wsi, niegdyś byłoi tu miasto Bamian, W 1923 r. francuscy archeologowie otrzymali kon­cesje, na poszukiwania archeologiczne w Afganistanie na lat 30; niewątpliwie dolina Bamian zostanie wkrótce zbadana. UT

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki