FANDOM


Bambus - roślina należąca do rodziny traw. Bambusy są to rośliny o drzewiastym źdźble, rozgałęziającym się, niekiedy dochodzące do znacznej wysoko­ści (40 m); pędy te wyrastają z podziem­nego kłącza i tworzą niekiedy gaje bardzo charakterystyczne dla krain podzwrotni­kowych. Niektóre gatunki są pnączami. Rosną w krainach tropikalnych i umiarkowanych (Chiny, Japonia). Są to rośliny niezwykle użyteczne: młode pędy wyrasta­jące jak szparagi, są jadalne, nieco starsze, wyrośnięte służą do wyrabiania stolików, parawanów i innych mebli; duże pędy słu­żą za belki, a pocięte za konewki. W Chi­nach z bambusu wyrabiają papier. Liście niektórych gatunków używane są do wy­robu mat i kapeluszy. Młode pędy zapra­wiane w occie w specjalny sposób, znane pod nazwą Achiar, przywożone są nawet do Europy. W łodygach niektórych gatun­ków zbiera się słodki galaretowaty sok, który twardnieje na słońcu i powietrzu. Substancja ta, zwana miodem indyjskim, uży­wana jest w gospodarstwie domowym. Nasiona niektórych gatunków używa się po­dobnie jak ryż, a także do wyrobu napoju podobnego do piwa. Bambus guada i B. latifolia z południowej Ameryki zawierają w źdźbłach ciecz o przyjemnym smaku, podobną do wody źródlanej. UTBambus - rośliny z rodziny traw, rosnące w okolicach podzwrotni­kowych, o źdźbłach zawsze rozga­łęzionych, zdrewniałych; niektóre dochodzą do 50 m wys., 3o cm grub.; młode pędy jadalne jako warzywo, starsze źdźbła służą do hodowli, wy­robu mebli, liście do wyrobu mat. TEM 1936

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki