FANDOM


Azja - największa część świata, 44129800 km2, 1120 mln mieszkańców (1936), długa linia brzegowa, liczne zatoki i wielkie półwyspy.

TopografiaEdytuj

W ukształtowaniu powierzchni przeważa forma wyżyn (Azja Mniejsza, Armenia, Iran i wyżyna środkowo-azjatycka z Tybetem), góry Hindukusz do 8000 m n.p.m. Himalaje do 8800; niziny: turańska, syberyjska i hindostańska.

RzekiEdytuj

Rzeki spływają ze środk wyżyny we wszystkich kierunkach : na płn. Jenisej i Lena, ku wsch. Amur, Hoang-ho, Jang-tse-kiang ku płd. Menam, Bramaputra, Ganges, Indus, Eufrat i Tygrys.

Klimat, flora i fauna Edytuj

Trzy pasy klimatyczne: płn. surowy (do-60° C.), tundra, mchy i porosty; renifery, niedźwiedzie; ku płd. duże lasy; sobole, gronostaje itd.: środk. suchy, na wyżynach Arabii i Turanu stepy i pustynie; wielbłądy; płd,-wsch. ciepły i wilgotny, ryż, pszenica, bawełna, herbata, kawa, tytuń, opjum; słonie, nosorożce, małpy, krokodyle, tygrysy syberyjskie.

LudnośćEdytuj

Mongołowie, Chińczycy, Japończycy, Korejczycy, Syjamczycy, Turcy, Baszkiry, Czukcze, Kamczadale, w płd.-zach. Hindusi, Irańczycy, Arabowie, Żydzi, Chaldejczycy, na arch. Wsch.-Indyjskim i półwyspie Malakka, Malajczycy oraz koloniści europejscy.

PaństwaEdytuj

Niepodległe państwa: Afganistan, Butan, Chiny, Japonia, Nepal, Persja, Syjam, Tybet i Turcja oraz niezawisłe państwa na półw. Arabskim; posiadłości kolonialne: Rosji, W. Brytanii, Francji, Holandii, Portugalii i USA.

HistoriaEdytuj

Azja stanowiła w staroż. obszar na którym powstały najstarsze państwa i najstarsze cywilizacje (Fenicja, Chaldeja, Asyria, Persja, Chiny) ; za czasów greckich i rzymskich silny ruch handl. do Indii przed-gangesowych i m. Kaspijskiego. W średnich wiekach podróż Marco Polo do wsch. Azji i Mongolii; od XV w. gospodarcze wyzyskiwanie krajów azjatyckich i wojskowe ekspedycje i naukowe podróże. TEM

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki