FANDOM


Asasyni (nizaryci, Hashishinowie) (z arab. al-hasziszijjin - 'zjadacze haszyszu', inny źródłosłów: assa - 'strażnik twierdzy') - skrajny odłam muzułmańskich ismailitów, sekta szyicka. Wywodzili się ze środowisk krytykujących tempo i kierunek przemian, niezgodnych ich zdaniem z nauką Koranu.

Około 1090 roku jako główną kwaterę obrali perską cytadelę Alamut, a po zerwaniu z szyickimi Fatymidami w Kairze osiedlili się w górach Libanu. Na ich czele stanął Pers Hasan ibn Sabbah, który twierdził, że wywodzi się z arabskiego rodu królewskiego.Frankowie nazywali go "Starcem z Gór". To właśnie on podbił Alamut w 1090 roku. Hasan ibn Sabbah postanowił na tym terenie, gdzie dominowali sunnici, stworzyć podstawy potęgi szyickiej. Jego metodą miało być skrytobójstwo. Wg Marco Polo (XIII w) w twierdzy Alamut znajdował się piękny ogród, w którym młodzieńcy, poddani działaniu haszyszu, przeżywali rozkosze fizyczne z pięknymi kobietami. Rozkosze te miały dać im pojęcie o szczęściu, jakie czeka na nich po śmierci, jeśli wypełnią godnie powierzone sobie zadanie. Jeśli ginęli, trafiali do świata rozkoszy, jeśli przeżywali, czekały na nich rozkosze w ogrodzie w Alamut. Asasyni stosowali terror wobec swoich przeciwników religijnych i politycznych, walczyli z krzyżowcami, napadali na muzułmańskich dygnitarzy. "Gdy w XII wieku rozpuszczono plotki o przybyciu pary asasynów do Francji w całym kraju wybuchła panika."

Do upadku Asasynów przyczynili się Mongołowie, a potem islamscy władcy Syrii. Sekta próbowała odbudować swą potęgę, ale udało jej się przetrwać jedynie dzięki porzuceniu praktyk terrorystycznych. Obecnie znana jest pod nazwą ismailitów.

Przez wielu historyków określani mianem protoplastów współczesnych terrorystów. Od angielskiej wymowy tego słowa (hassassin) wzięło się amerykańskie określenie mordercy na zlecenie - assasin.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki