Encyklopedia Tradycji
Advertisement

Ameryka - część świata na pół­kuli zachodniej, między Oceanem Atlantyckim a Spokojnym, oddzielona od Azji cieśniną Beringa, tworzy dwa, róż­niące się od siebie kontynenty: Ame­rykę Północną i Amerykę Południo­wą, połączone przesmykiem w postaci Ame­ryki Środkowej, razem z wyspami ok 43.000.000 km2, ok. 243.000.000 mieszkańców (1936)

Topografia[]

Oba kontynenty są na zachodzie wspólnym systemem górskim (Kordyliery i Andy). Na wsch. i w środku wielkie niziny, wśród których rozciąga się łańcuch starych gór (Apalachy w Ameryce Północnej) i potężne wyżyny (Wyżyna Brazylijska w Ameryce Południowej). Największe i najdłuższe rzeki świata (Missisipi, Amazonka), wielkie jeziora (kana­dyjskie) .

Klimat, flora i fauna[]

Klimat od podzwrotniko­wego do polarnego; flora i fauna bogata.

Ludność[]

Ludność: 1) pierwotni Indianie, koczowniczy i osiedli, o wy­sokiej nieraz kulturze (Meksyk, Peru), coraz bardziej zanikający: 25%; 2) Europejczycy (65%), w Ameryce Płn. Anglosaksonowie, w Ameryce Środk. i Płd. Romanowie (Hiszpanie i Portugalczycy); 3) Murzyni na wyspach Środk. Am. i na południu USA oraz mieszańcy białych, Murzynów i Indian (Mulaci i Metysi), ogółem 10%.

Historia[]

Ok. 1000 wybrzeże północno-wschodnie odkryte zostało przez Normanów. W 1472 duń­ska ekspedycja w okolice Nowego Jorku. W 1492 właściwe odkrycie przez Ko­lumba. Od XVI w zakładanie kolonii hiszpańskich, portugalskich, angielskich i francusckich. W XVIII w ruchy niepodległo­ściowe, które doprowadziły w 1783 do niezawisłości kolonii angielskiej i w 1822 Brazylii. Nazwa nadana od włoskiego podróżnika Amerigo Vespucciego, który pierwszy Amerykę opisał. TEM 1936

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!
Advertisement