FANDOM


Alhambra (arab. „czerwona wieża") - da­wna twierdza mauretańskich kalifów, zbudowana w XIII—XV weku koło Granady w Hiszpanii. Najpiękniejszy zabytek arabskie­go budownictwa w Europie. Składa się z pałacu z kilkoma wspaniałymi dziedzińcami i bogato dekorowanemi salami. Najpiękniej­sze jest podwórze lwów z wodotryskiem opartym na 12 lwach; do dziedzińca tego przylega sala dwóch sióstr, tak zwana z po­wodu dwóch zupełnie jednakowych płyt marmurowych na ścianach. Naokoło dziedzińców znajdują się cieniste kolumnady, chłodne zakątki, ogródki z płynącą wodą, na zewnątrz zaś balkony, z których rozta­czają się piękne widoki.

Alhambra była ostatnim punktem oparcia Arabów w Hiszpanii; do roku 1492, w którym została zdoby­ta, była siedzibą królów Grenady. Przez długi czas służyła za więzienie, później (w XIX w.) została odbudowana z zachowaniem pierwotnego stylu.

Literatura

  • Bormann „Die Alhambra" (1900).UT


Alhambra - królewski zamek mauretański pod Granadą (Hiszpania płd.), wybudowany w XIII—XIV w. TEM 1936

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki