FANDOM


Algol - gwiazda w gwiazdozbiorze Perseusza, niezwykle ciekawa z tego względu, że zmienia periodycznie swój blask. Zmienność ta rozpoznana w 1667 przez Montanariego nie przestaje być dotąd przedmiotem badań astronomicznych. Okres zmienności gwiazdy Algol wynosi 2 dni 20 g, 49 m. Przez wię­kszą część tego okresu Algol jest gwiazdą drugiej wielkości, następnie przez 4 i pół godziny blask się zmniejsza, tak że gwiazda dosięga 3,5 wielkości. W tym minimum gwiazda zostaje około 15 m, po czym blask jej się wzmaga i po upływie nowych 4 i pół godziny dosięga znowu 2 wielkości.

Algol uważany jest za gwiazdę podwójną: jedna gwiazda obiega wokół drugiej jaśniejszej, przyczym orbita gwiazdy musi leżeć w kie­runku linii naszego widzenia, gdyby bowiem nie leżała w tej linii, gwiazdy nie przykrywałyby siebie i zmienności nie byłoby wcale. (Encyklopedia Powszechna Ultima Thule)

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki