FANDOM


Agawa - niewłaściwie aloesem zwana, należy do roślin pokrewnych liliowatym. Pochodzi z Meksyku, gdzie rośnie na suchej, nieurodzajnej glebie. Kłącze czyli podziemną łodygę ma grubą, z której wychodzi różyczka liści olbrzymich, do 2 metrów długich, a do 2 decymetrów grubych, sinych, mięsistych, na brzegu mocno ciernistych. Agawa w ojczyźnie swojej kwitnie w 5—7 roku, u nas dopiero po kilkunastu latach i w ciągu dni kilku wypuszcza pęd kwiatowy wysoki do 10 metrów, zakończony wiechą, okrytą tysiącami kwiatów żółtawych. Roślina ta wielorakie daje użytki. Sok jej służy do wyrabiania napoju zwanego pulque, podobnego do piwa. Ponadto z liści agawy otrzymuje się włókna doskonałe na przędzę, zwaną w Meksyku pita, i na papier, używany jeszcze przez dawnych Meksykanów. EMP
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki