FANDOM


Święty Bartłomiej - uczeń Chrystusa i jeden z 12 apostołów (Ew. św. Marka III, 18^ św. Mateusza X, 3; Św. Łukasza VI, 14; Dzieje ap. I, 13). Przypuszczają' że jest on jedną osobą z Natanielem, o którym kilkakrotnie wspomina Ew. św. Jana, gdzie nic nie ma o Bartłomieju.

Niektórzy pisarze kościelni utrzymują, że opowiadał Ewangielię w Indiach, tj. w Arabii Szczęśliwej' według innych, miał apostołować w Likaonii i w Armenii (Euzebiusz: „Histor. eccles".— Hieronim: ,,Vir. illust.").

Opowiadają też o jego męczeństwie w Albanopolis, (Derbeut nad morzem Kaspijskiem), gdzie rzekomo był ze skóry żywcem odarty, a następnie ukrzyżowany.

Tischendorf ogłosił w swoitet) „Acta apocrypha" tekst grecki ,,De Martyrio Bartholomaei".

Kościół rzymsko-katolicki obchodzi jego pamiątkę d. 24 sierpnia, grecko-katol„ 11 czerwca; u nas św. Bartłomiej jest patronem bartników.

WIELKA ENCYKLOPEDYA POWSZECHNA ILUSTROWANA 
1892
Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki