Encyklopedia Tradycji
Advertisement

Święta Sabina - patronka gospodyń, umęczona w roku 127; dzień upamiętniający: 29. VIII.

Prawdopodobnie cały tekst Encyklopedii Tradycji w pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, przedwojennej książki lub którejś ze starych polskich encyklopedii, słownika wydanego przed II wojną światową (na końcu tekstu powinien się znajdować się odsyłacz do odpowiedniej książki lub czasopisma). Tekst nie był poprawiany pod względem merytorycznym i dlatego nie jest aktualny.

Możesz go uaktualnić, oddzielając swój komentarz lub obszerniejsze hasło linią ciągłą (-----), ale hasła oryginalnego NIE ZMIENIAJ - pamiętaj, że ET to przede wszystkim miejsce przechowywania starych, nieaktualnych haseł encyklopedycznych.

PAMIĘTAJ: Ten tekst to ciekawostka i nie nadaje się na ściągawkę do szkoły i nie powinien też być traktowany jako jedyne źródło wiedzy na ten temat!

Święta Sabina z Rzymu

męczennica | wspomnienie obchodzimy 29 sierpnia Patronka Rzymu i gospodyń domowych.


Św. Sabina urodziła się w I w. w Rzymie. Według starej tradycji święta pochodziła ze znakomitego rodu. Została żoną patrycjusza Walentyna. Wiarę chrześcijańską przyjęła pod wpływem swojej służebnicy, niewolnicy Serafii, dziewicy chrześcijańskiej. Nocami udawały się do katakumb, gdzie chrześcijanie gromadzili się z powodu prześladowań. Tam przyjęła chrzest i brała udział w nabożeństwach. Gdy Serafię wkrótce schwytano i zachłostano na śmierć za wiarę, Sabina z wielką czcią pochowała ciało męczennicy. W ten sposób ujawniła się jej przynależność do chrześcijan i znalazła się w więzieniu. Postawiono ją przed sędzią Elpidiuszem. Za wzgardę pogańskimi bożkami i odmowę oddania im czci przez złożenie rytualnej ofiary, sędzia skazał ją na śmierć. Jako patrycjuszka nie mogła być traktowana w sposób poniżający, dlatego została ścięta mieczem w 127 r., za panowania cesarza Hadriana. Chrześcijanie pochowali jej ciało obok męczennicy Serafii na Awentynie w Rzymie, gdzie wznosi się bazyliki św. Sabiny. Artyści przedstawiają ją jako młodą męczennicę w koronie z gałązką palmową. Sabina jest patronką Rzymu, dzieci, gospodyń domowych, wzywana w przypadku krwotoku lub z prośbą o powstrzymanie deszczu. Bazylika Santa Sabina w Rzymie ku jej czci jest wybudowana w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się jej dom. W 1219 r. przekazana przez papieża Honoriusza III świętemu Dominikowi i jego nowo powstałemu zakonowi - dominikanom.


Modlitwa:

Boże, między innymi cudami swojej potęgi słabe niewiasty ozdobiłeś chwałą męczeństwa; użycz miłościwie Twej łaski, abyśmy czcząc świętą Sabinę, męczennicę Twoją, za jej przykładem zdążali do Ciebie. Amen.

Advertisement